W miarę możliwości rodzice starają się zapewnić każdemu dziecku osobny pokój. Młody człowiek potrzebuje prywatności i poczucia bezpieczeństwa. Niestety, czasem rodzeństwo musi dzielić ze sobą jedno pomieszczenie. Jak urządzić pokój, aby zapewnić pociechom intymność?
Wspólny pokój często stanowi zarzewie konfliktów. Dzieci różnią się usposobieniem. Często zdarza się, że jedno z nich chce grać na komputerze, podczas gdy drugie usiłuje zmrużyć oko. Jak rozwiązać tego typu spory?
Potrzeba prywatności
Projektując pokój, należy zapewnić każdemu dziecku własną przestrzeń. Dzieląc pomieszczenie na dwie części, nie odzieramy pociech z intymności. Wybierając meble i dekoracje, warto pamiętać, iż potrzeby maluchów szybko się zmieniają. 6-latki dobrze czują się w otoczeniu lamp i krzeseł, których design nawiązuje do bajkowych postaci. Gdy dorosną, prawdopodobnie zmienią nastawienie. W związku z tym, iż meble stanowią poważny wydatek, lepiej wybierać takie, które mają uniwersalny charakter i będą służyły nam przez lata.
Strefa zabawy
Aranżacja pokoju dziecięcego powinna odzwierciedlać wiek maluchów. Pociechy, które uczęszczają do przedszkola, potrzebują dużo przestrzeni do zabawy. Kilkuletnie dzieci lubią budować domki z klocków, siedząc na podłodze, toteż warto kupić niewielki dywanik, na którym maluch będzie wznosił domy i zamki. W pokojach maluchów świetnie sprawdzają się panele i parkiety podgrzewane. Zabawy na chłodnej posadzce mogą przyczynić się do wystąpienia problemów zdrowotnych.
Zalety łóżka piętrowego
W celu zapewnienia maluchom dużej przestrzeni do zabawy, warto zastanowić się nad zakupem łóżka piętrowego. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić miejsce, którego nie ma zbyt wiele w pokoju. Jeśli w przyszłości przeniesiemy się do większego mieszkania, będziemy mogli rozmontować łóżko piętrowe na dwa osobne.