Sypialnie na antresoli cieszą się coraz większą popularnością. Sprawdzą się zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. To rozwiązanie architektoniczne pozwala zaoszczędzić miejsce. O czym należy pamiętać, urządzając sypialnię na antresoli?
Wymiary pomieszczenia determinują wielkość sypialni na antresoli. Jeśli pokój jest niski, wówczas będzie pełnił jedynie rolę sypialni. W kamienicach pomieszczenia są wysokie, toteż można podzielić je na piętra. U góry umieszczamy łóżko i stolik nocy, podczas gdy przestrzeń pod sypialnią adaptujemy na gabinet, w którym umieszczamy biurko i komputer.
Zalety sypialni na antresoli
Sypialnia na antresoli z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. Pociechy będą miały frajdę, podczas gdy my zyskamy dodatkową przestrzeń. Możemy ją wykorzystać na wiele sposobów. W przypadku starszych dzieci pokój pod sypialnią warto przekształcić w kącik edukacyjny. Młodsze pociechy docenią plac zabaw.
Konstrukcja sypialni
Podczas tworzenia konstrukcji, dzielącej pomieszczenie na piętra, najczęściej wykorzystuje się kantówki i profile stalowe. Jeśli pokój jest niski, antresolę mocuje się do ściany bocznej. W sytuacji, gdy metraż nie pozwala na montaż schodów, stosuje się drabinę. Z kolei w średnich pomieszczeniach można zamontować schody kacze lub kręcone. Pierwsze nie sprawdzą się w mieszkaniach, w których przebywają dzieci. Są strome i tym samym stwarzają zagrożenie dla maluchów. Schody kręcone zabierają niewiele miejsca i stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku pomieszczeń o ograniczonej powierzchni.
Podłoga w sypialni na antresoli
Decydując się na sypialnię na antresoli, musimy pamiętać o podłodze. Ta powinna charakteryzować się sztywnością. Niedopuszczalne jest, aby uginała się pod ciężarem ciała. W przypadku, gdy belki są rozstawione co 70-80 cm, podłoga może składać się z desek o grubości 3,2- 4 cm. Coraz częściej wykorzystuje się również płyty typu OSB lub MFP o grubości 2,5 cm. W sytuacji, gdy odległość między odstępami przekracza 80 cm, można użyć desek lub płyt podłogowych łączonych na wpust i wypust, które tworzą sztywną podłogę. Na tak przygotowanej powierzchni umieszczamy materac.
Osoby, które pragną umieścić dwuosobowe łóżko na wysokiej antresoli, mogą napotkać na pewien problem. Projektując sypialnię, warto wziąć pod uwagę ewentualne trudności. Na antresoli nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia. Jeśli pojawią się trudności z zasypianiem, zawsze możemy włączyć lampkę nocną i oddać się lekturze. Warto poprosić elektryka o montaż dodatkowych gniazdek. Pozwolą one podłączyć laptop, radziobudzik czy sprzęt RTV do zasilania.