Wydaje Ci się, że aby mieć kominek musisz mieszkać w domku jednorodzinnym? Nic bardziej mylnego!
Ogień towarzyszy nam od zarania dziejów, umożliwiał zarówno przygotowanie posiłków, jak i zapewniał ciepło. Dzisiaj zastąpiony został prądem i gazem, ale nadal wielu z nas docenia klimat jaki daje drewno palące się w kominku. Jeżeli wydaje Ci się, że w zwykłym mieszkaniu nie masz szans na korzystanie z kominka, jesteś w błędzie!
W jakim mieszkaniu można umieścić kominek?
Instalacja kominka w mieszkaniu w boku nie jest prosta, ale jest możliwa. Najwięcej zależy tu od tego, w jakim typie budynku znajduje się mieszkanie. Prawo budowlane wyraźnie mówi, że kominek można zainstalować w domach jednorodzinnych, domach w zabudowie zagrodowej oraz domach rekreacji indywidualnej. W przypadku mieszkań najistotniejszy jest zapis mówiący o tym, że kominek można umieścić wyłącznie w budynku wielorodzinnym o niskiej zabudowie, czyli składającego się z maksymalnie czterech kondygnacji nadziemnych (wliczamy w nie również parter i poddasze użytkowe) lub o wysokości do 12 metrów. Niestety jeżeli mieszkasz w wieżowcu, musisz się pożegnać z marzeniami o kominku.
Instalacja kominka w mieszkaniu – wymagania
Niestety możliwość instalacji kominka nie zależy wyłącznie od typu budynku, w którym znajduje się mieszkanie. Aby móc go zainstalować, trzeba spełnić szereg innych wymogów.
Przed montażem istotne jest dobranie jego wielkości do kubatury pomieszczenia. Ponieważ palący się kominek zużywa tlen, pomieszczenie musi być odpowiednio duże aby mu go dostarczyć. Kominek nie może przekroczyć pewnej granicznej wartości mocy grzejnej, którą określa się indywidualnie dla każdego pomieszczenia. Kubatura pokoju nie może być mniejsza niż 30 m3, przy czym na każde 4 m3 może przypadać 1 kW mocy cieplnej kominka.
Gdy wybierzemy już kominek, konieczne jest podłączenie go do osobnego przewodu kominowego. Jeżeli budynek nie posiada dodatkowych przewodów, niestety instalacja kominka nie będzie możliwa. Konieczne jest również uzyskanie zgody zarządcy budynku na jego montaż. Ponieważ wymagań jest bardzo wiele i niektóre są często niemożliwe do spełnienia, warto przyjrzeć się ofercie kominków alternatywnych, czyli tzw. biokominków.
Biokominek alternatywą dla tradycyjnego kominka
W biokominku ogień wytwarzany jest w procesie spalania specjalnego płynnego paliwa ekologicznego – bioetanolu. Ponieważ do swojego działania nie potrzebują przewodu kominowego, można je zamontować praktycznie w każdym mieszkaniu. Najczęściej montuje się je w salonie, ale nic nie stoi na przeszkodzi aby takie urządzenie umieścić np. w sypialni. Do plusów tego typu rozwiązania należy fakt, iż biokominki nie są podłączone do przewodu kominowego, dzięki czemu oddają prawie całe ciepło do pomieszczenia. Podczas spalania bioetanolu wytwarzana jest para wodna, co wpływa na poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu.
Aby bezpiecznie użytkować biokominek, należy pamiętać o niedolewaniu paliwa do płonącego ognia oraz o dokładnymi i regularnym wietrzeniu pomieszczenia. Nie zapominajmy również, aby zapewnić odpowiedni dopływ tlenu do pokoju, w szczególności gdy zostawiamy zapalony kominek na noc – z reguły wystarczy tu lekkie rozszczelnienie okien.
Gdy zdecydujemy się na jedno z rozwiązań, pamiętajmy o odpowiednim dbaniu o kominek. Spełnienie tego warunku, pozwoli nam się cieszyć tym dodatkowym źródłem ciepła przez lata.