Mieszkasz w bloku i wydaje ci się, że nie potrzebujesz jadalni? Nic bardziej mylnego. W każdym, nawet niewielkim mieszkaniu, warto wydzielić miejsce do spożywania posiłków. Wspólna kolacja zbliża do siebie członków rodziny i sprzyja pielęgnowaniu więzi. Jak zaprojektować jadalnię?
Nie każdy może sobie pozwolić na przeznaczenie jednego z pomieszczeń na kącik do spożywania posiłków. W związku z tym warto wydzielić przestrzeń w kuchni lub … salonie. To, gdzie umieścisz stół, zależy od ciebie i wymiarów mieszkania. Jeśli chcesz, aby wspólny obiad cementował więzi rodzinne, nie urządzaj jadalni w pobliżu telewizora. Dzieci z pewnością będą chciały połączyć posiłek ze śledzeniem losów bohaterów ulubionych seriali i bajek. Usytuowanie jadalni w kuchni rozwiązuje wiele problemów. Nie musisz kursować z talerzami między pomieszczeniami, salon nie przesiąka zapachem serwowanych potraw, a członkowie rodziny nie mają dostępu do telewizora, który rozprasza.
Kącik jadalny
Powierzchnia kuchni nie zawsze pozwala na wstawienie stołu. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad stworzeniem kącika do spożywania posiłków w pokoju dziennym, dużym przedpokoju lub salonie. Należy uwzględnić nie tylko wymiary pomieszczenia, ale przede wszystkim odległość między nim a kuchnią. Początkowo możesz nie dostrzegać problemu, wszak mieszkasz w bloku i nie dysponujesz apartamentem. Kuchnię od salonu dzieli zaledwie kilkanaście metrów. To niewiele, ale gdy niesiesz misę z gorącą zupą, zaczynasz dostrzegać problem.
Projektując kącik jadalny, warto zastanowić się, ilu gości zasiądzie przy stole. Masz dużą rodzinę, a może to na twoich barkach spożywa ciężar przygotowania wieczerzy wigilijnej? Jeśli planujesz jednorazowo wydać posiłek 8 osobom, na kącik jadalny musisz przeznaczyć około 8 metrów kwadratowych. Tylko taka powierzchnia zapewnia komfort członkom rodziny i przyjaciołom. Przy mniejszej goście mogą mieć problem z odsunięciem krzesła.
Wybór stołu
Już wiesz, gdzie postawisz stół. Teraz nadeszła pora, aby wybrać odpowiedni mebel spośród wielu modeli dostępnych na rynku. Zanim podejmiesz decyzję, określ swoje potrzeby i plany. Jeśli zazwyczaj jadacie posiłki o różnych porach, możecie sobie pozwolić na zakup mniejszego stołu. Jesteś osobą rodzinną i towarzyską, która często podejmuje gości? Zainwestuj w większy mebel. Jaki? Odpowiedź na to pytanie uzyskasz, gdy pomnożysz 60 cm przez liczbę domowników. Pamiętaj, że ta zasada obowiązuje tylko przy prostokątnych i kwadratowych blatach. W przypadku okrągłego stołu potrzebujesz więcej miejsca. Jeśli jadasz posiłki w towarzystwie partnera, zainwestuj w blat o średnicy 75 cm. Twoja rodzina liczy 4 osoby? Średnica okrągłego blatu powinna wynosić co najmniej 90 cm.