Łazienka to miejsce, gdzie spędzamy wiele czasu, krzątamy się po niej w porannym pośpiechu lub spokojnie relaksujemy podczas wieczornej kąpieli. Idealna łazienka powinna być zarówno praktyczna, łatwa w utrzymaniu czystości, jak i estetycznie wykonana, aby można było się w niej odprężyć i zrelaksować.
Wanna czy łazienka?
Przed podjęciem tej ważnej decyzji należy się zastanowić , jakie są nasze preferencje, a mianowicie czy wolimy długo pluskać się w pianie, czy wziąć szybki prysznic. Jeśli powierzchnia łazienki jest na tyle duża, a nasz portfel na tyle zasobny, żeby zamontować zarówno wannę i prysznic nie powinniśmy się zastanawiać ani chwili. Dla osób które nie mogą pozwolić sobie na taki luksus pozostaje zamontowanie wanny wraz z kabiną. Kabina będzie chronić przed rozpryskiwaniem się wody dookoła łazienki w przypadku gdy ktoś będzie chciał skorzystać z szybkiego prysznica w wannie.
Umywalka
Im większa i głębsza tym lepiej. Jej uśredniona głębokość powinna wynosić 37- 45 cm, natomiast szerokość 48-63 cm, zawieszać się ją powinno mniej więcej na wysokości 80—85 cm. Wokół umywalki niezbędne jest ok 60 cm miejsca potrzebnego do poruszania się przy myciu. Umywalka może być zamontowana na nóżce, postawić ją można na blacie, najpraktyczniej będzie jednak wpuścić ją w szafkę, dzięki temu zyskamy miejsce np. na składowanie ręczników lub kosmetyków.
Sedesy
Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja w której mamy w mieszkaniu osobno ubikację i łazienkę, niestety często nie możemy pozwolić sobie na taką ewentualność. Jeśli musimy umieścić sedes w łazience należy zadbać o jego odizolowanie od pozostałej części łazienki np. niewielkim murkiem lub ścianką. Powinno się pamiętać również o tym, by drzwi otwierały się w stronę osoby, która siedzi na sedesie, a przestrzeń przed jej nogami wynosiła co najmniej 60 cm.
Akcesoria
Aby łazienka była praktyczna nie należy zapominać o takich przyziemnych rzeczach jak miejsce na położenie mydła lub szamponu. Warto zainstalować praktyczne szafki, półki, lub wygospodarować miejsce na wnękę (np. wykutą w murze), gdzie możemy zainstalować wszystkie kosmetyki. Gdy jednym z domowników jest osoba starsza lub niepełnosprawna należy pomyśleć również o poręczach ułatwiających wstawanie przy sedesie oraz o rozkładanym siedzeniu w obrębie prysznica.
Oświetlenie
Rodzaj oświetlenia w łazience powinniśmy dostosować w głównej mierze do jej wielkości, przy dużych powierzchniach należy zainwestować w rzucające się w oczy duże żyrandole, przy małych powinniśmy pomyśleć o platformach sufitowych, które zapewniają jasne i rozproszone światło. Dodatkowe oświetlenie powinno znaleźć się przy lustrach, najlepiej po obu jego stronach, aby równomiernie oświetlało twarz bez cienia.