Aranżacja kuchni ma ogromne znaczenie. W przypadku tego pomieszczenia główny nacisk kładzie się na ergonomię. Jeśli źle rozplanujemy rozkład kuchni, podczas użytkowania napotkamy na szereg trudności.
Wielu problemów można uniknąć, stosując się do kilku prostych zasad. Wybierając sprzęt i wyposażenie kuchni, warto zwracać uwagę na ich jakość i użyteczność. Wiele osób nie przykłada wagi do aranżacji wnętrza szafek kuchennych i tym samym popełnia poważny błąd.
Ciąg techniczny
Rozmieszczając sprzęt kuchenny, warto stworzyć ciąg techniczny. Układając przedmioty zgodnie z kolejnością wykonywanej pracy, oszczędzamy czas. W związku z tym, iż po umyciu warzyw zazwyczaj kroimy ja na desce, w sąsiedztwie zlewozmywaka montujemy szafkę z blatem kuchennym.
Podział kuchni na strefy
Planowanie kuchni rozpoczynamy od wyznaczenia pięciu stref. W tym pomieszczeniu nie może zabraknąć miejsca do przygotowania, gotowania, zmywania, przechowywania i przetrzymywania zapasów. Następnie dokładnie mierzymy kuchnię. Kierując się jej wielkością, wybieramy rodzaj zabudowy. Jeśli kuchnia nie grzeszy wielkością, warto wykorzystać każdą ścianę.
Zapasy żywności
W związku z tym, iż w strefie zapasów przechowujemy artykuły spożywcze, obok lodówki powinna znaleźć się szafka przedzielona na dwie części. W jednej umieszczamy produkty sypkie tj. mąka, ryż, makarony, przyprawy, w drugiej powinny znaleźć się pojemniki typu cargo. Te ostatnie służą do przechowywania warzyw i owoców.
Strefa gotowania
W strefie gotowania nie może zabraknąć kuchenki z piekarnikiem. Jeśli mamy małą kuchnię, warto rozważyć zakup płyty grzejnej. Podczas przygotowywania ciepłego posiłku korzystamy z garnków, patelni i form do ciast. Aranżując kuchnię, warto uwzględnić aspekt praktyczny. W strefie gotowania należy umieścić szafkę z szufladami, w których będziemy przechowywać garnki, patelnie itp.