Wbrew pozorom w łazience spędzamy sporo czasu, toteż warto dołożyć wszelkich starań, aby była wygodna i funkcjonalna. Jeśli nie chcesz odczuwać dyskomfortu podczas korzystania z toalety, umywalki itp., obok każdego elementu wyposażenia powinieneś zachować 60 cm wolnej przestrzeni. W niniejszym artykule przedstawimy najczęściej popełniane błędy, których dopuszczamy się, urządzając łazienkę.
Wybór wanny
Wiele osób decyduje się na zakup wanny, chociaż na co dzień stawia na szybki prysznic. Z czasem pojawiają się wątpliwości i komplikacje. Jak korzystać ze słuchawki prysznicowej, by nie brudzić posadzki? Jedni rozwiązują problem, przyjmując niewygodną pozycję. Kucając, nie zalewamy łazienki i sąsiadów, ale odczuwamy dyskomfort. Najmniej problemów przysparza instalacja foliowej zasłonki, ale i ona nie jest pozbawiona wad. Na jej montażu cierpi estetyka pomieszczenia. Problemu można by uniknąć, kupując kabinę prysznicową, ale na tę propozycję domownicy często kręcą nosem. Gdy dzielimy mieszkanie z innymi osobami, trudno wypracować porozumienie. W 4-osobowej rodzinie zawsze znajdzie się osoba, która preferuje długie, aromatyczne kąpiele. Jeśli nasz partner lub dziecko nie potrafi obejść się bez wanny, wybierzmy model z ochronną, szklaną ścianką. W odróżnieniu od foliowej zasłonki nie obniża walorów estetycznych pomieszczenia.
Wybierając wannę, należy uwzględnić wymiary łazienki. Długość standardowego modelu waha się od 125 do 180 cm, podczas gdy szerokość oscyluje w granicach 68-75 cm. Nie bez znaczenia jest również wysokość wanny, z punktu widzenia ergonomii optymalna wynosi 45-50 cm. Wyższe mogą przysporzyć problemów osobom starszym, które nie mogą pochwalić się pełną sprawnością. Kąpieli w wannie siedzącej może towarzyszyć dyskomfort, jej długość mieści się w przedziale 100-105 cm, a szerokość 65-70 cm. Jeśli nasza łazienka nie grzeszy metrażem, warto zdecydować się na kabinę prysznicową. Wprawdzie nie pozwala ona na długą, aromatyczną kąpiel, ale jest wygodniejsza od wanny siedzącej.
Głęboka umywalka
Masz dość wiecznie zachlapanych kafelków? Zmień umywalkę na większą i głębszą. W sklepach dominują standardowe modele, których szerokość waha się od 48 do 63 cm, a głębokość oscyluje w granicach 37-45 cm. Zanim zamontujemy umywalkę, weźmy pod uwagę wzrost domowników. Jeśli większość osób jest niska, możemy ją umieścić na wysokości 80 cm. Gdy rodzina może pochwalić się ponadprzeciętnym wzrostem, umywalkę instalujemy na wysokości 85 cm. W związku z tym, iż myjąc ręce, twarz itp., potrzebujemy wolnej przestrzeni, w promieniu 60 cm od zlewu nie należy umieszczać sanitariów, szaf itd.Twoja łazienka jest mała? Nie stawiaj umywalki na nóżce, wpuść ją w szafkę. Mebel sprawdzi się jako miejsce przechowywania chemii domowej.