Nowoczesne parkiety kontra tradycyjne rozwiązania
Montaż drewnianego parkietu zapisał się w świadomości społecznej jako żmudna praca. Na oddanie podłogi do użytku czekało się kilka/kilkanaście dni. Ręcznie malowana powierzchnia musiała dokładnie wyschnąć.
Nowoczesne podłogi dwuwarstwowe nie przysparzają problemów. Wprawdzie monter musi dysponować stosowną wiedzą dotyczącą drewna, ale nie musimy czekać, aż warstwa zabezpieczająca parkiet będzie sucha. Materiały dostępne na rynku chroni kilka warstw lakieru.
Cyklinowanie
W miarę upływu czasu powłoka, jaką pokryto drewno, ulega wytarciu. Parkiet traci blask i staje się podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli uznamy, że podłoga nie spełnia naszych oczekiwań, możemy ją odświeżyć. Szlifierka usuwa uszkodzoną warstwę drewna. Po wyrównaniu powierzchni parkietu należy ją pokryć specjalnym lakierem.
W przypadku podłóg dwuwarstwowych uwzględniono aspekt praktyczny. Grubość parkietu została tak dobrana, aby umożliwić kilkukrotne cyklinowanie. Szacuje się, że podczas jednorazowego procesu szlifowania podłoga staje się „chudsza” o 2,5-3,5 mm.
Wybór elementów wykończenia
Drewniany parkiet stanowi inwestycję na lata. Jego wygląd można dostosować do swoich oczekiwań. Kluczową rolę odgrywa wybór elementów wykończenia. Lakier jest mniej wymagający. W jego przypadku możemy zrezygnować z konserwacji. Niestety, lakier, w odróżnieniu od olejowosku, nie pozwala na punktowe uzupełnianie warstwy ochronnej.