Obecnie coraz częściej możemy spotkać w domach pokoje, które pełnią funkcję kina domowego. Są to pomieszczenia w których możemy nie tylko oglądać filmy, ale również słuchać muzyki wysokiej jakości oraz grać w rozmaite gry.
Pierwszą rzeczą o jaką powinniśmy zadbać podczas projektowania wnętrza pokoju rozrywkowego jest obicie ścian okładziną posiadającą szczelną izolację akustyczną, uchroni nas to przed sprzeczkami z sąsiadami oraz przed nieoczekiwanymi dźwiękami w innych częściach domu. Akustyczna adaptacja wnętrza oprócz właściwości pochłaniających dźwięki umożliwi nam lepiej usłyszeć wszystkie dźwięki na którym nam zależy podczas oglądanie filmu. Zadaniem akustycznych pokryć jest całkowita eliminacja negatywnych czynników które znajdują się w każdej zamkniętej przestrzeni.
Kolorystyka i oświetlenie
Bardzo istotnym elementem pokoju kinowego jest jego oświetlenie oraz kolorystyka. To właśnie oświetlenie idealnie buduje nastrój oraz wpływa na komfort oglądania. Jeśli zależy nam na zniwelowaniu kontrastu pomiędzy pomieszczeniem a ekranem powinniśmy postawić na delikatne, rozproszone świtało, które jest najbardziej przyjazne dla naszego wzroku. Idealnym rozwiązaniem są ścienne kinkiety o niskiej mocy, przypodłogowe lampy lub inny rodzaj oświetlenia wkomponowany w elementy wystroju wnętrza. Kolory ścian powinny być ciemne, mocno nasycone, gdyż doskonalone pochłaniają promienie światła. Swojego zadania w przestrzeni tego rodzaju nie spełnią jasne ściany, kolory takie z natury odbijają światło, a poprzez prześwietlone powierzchnie pogarszają jakość oglądanego obrazu.
W pomieszczeniu w którym znajduje się kino domowe każde okno powinno być szczelnie zasłonięte przez rolety, grube zasłony lub żaluzje. Niestety takie rozwiązanie znacznie ograniczy nam dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia, dlatego tez podczas projektowania pokoju telewizyjnego powinniśmy zadbać o jego wentylację. Jej zadaniem będzie stworzenie specyficznego mikroklimatu w pokoju kinowym. Rozwiązanie takie znacznie zwiększy nasz komfort podczas oglądania oraz sprawi, że czas spędzony w pokoju przyniesie oczekiwany relaks i odprężenie.
RTV oraz dodatkowe akcesoria
Ostatnim etapem aranżacji pokoju telewizyjnego jest jego wyposażeniem sprzętem RTV. Na tym etapie możemy zdecydować się na najbardziej odpowiadające nam rozwiązania, oczywiście najważniejszy jest telewizor który wybierzemy oraz rodzaj głośników na które się zdecydujemy. Jeśli chodzi o zestaw wypoczynkowy to możemy wybrać zwykłe meble wykorzystywane w salonach lub zdecydować się na zestaw przygotowany specjalnie do pokoju kinowego. W sytuacji, gdy w pomieszczeniu telewizyjnym pozostanie nam dużo miejsca do wykorzystanie warto wypełnić je innymi atrakcjami. Należą do nich np. stół do bilardu lup stół do gry w piłkarzyki. Wtedy nasz pokój ze zwykłego pomieszczenia kinowego zmieni się w typowo rozrywkowe wnętrze.