Wyspa kuchenna to duży wolno stojący kompleks mebli pokrytych blatem, który nie ma połączenia z ciągiem zabudowy kuchni pod ścianą. Może spełniać różne funkcje w zależności od potrzeb domowników. Dobrze zaprojektowana oraz wyposażona wyspa kuchenna ułatwia przyrządzanie posiłków i porządkuje przestrzeń kuchenną. Nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie do kuchni otwartych. Jeśli jednak myślisz o kuchni zamkniętej, musisz pamiętać o tym że kuchnia musi mieć w takim wypadku przynajmniej 15 m2. Wyspa w zależności od naszych potrzeb może spełniać kilka funkcji. W artykule podpowiemy jak zaplanować wygodną i praktyczną wyspę do kuchni.
Wyspa kuchenna jest miejscem sprzyjającym wspólnemu gotowaniu z racji tego, że każdy z domowników może skorzystać z niej w tym samym czasie podczas gotowania. Dzięki niej w czasie przygotowywania posiłków nie jesteśmy odizolowani od pozostałych domowników, zamiast patrzyć w ścianę mamy wgląd na całe wnętrze, co wpływa na nasz komfort pracy. Wyspa kuchenna może służyć gotowaniu, zmywaniu bądź też spełniać funkcję dodatkowego stołu kuchennego lub blatu. Miejsce pod blatem roboczym wykorzystuje się najczęściej na dodatkowe półki czy szuflady, często też blat wyspy przykrywa przeznaczone do zabudowy sprzęty AGD, zmywarki, piekarniki, lodówki lub kuchenki. Jeśli planujesz zamontować na niej płytę grzewczą, uwzględnij również miejsce na okap kuchenny. Z doborem odpowiedniego modelu nie powinno być problemu – w sprzedaży znaleźć można wiele różnych okapów wyspowych, które można zamocować przy suficie.
W kuchni zamkniętej możemy zdecydować się na wyspę, w sytuacji gdy dysponujemy wnętrzem o 15 m2 powierzchni. Dodatkowo, aby wygodnie się z niej korzystało, trzeba zaplanować odpowiednie odległości, dookoła co najmniej 90 cm, a najlepiej 120 cm. Podczas planowania wyspy kuchennej należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju instalacje. Do wyspy z łatwością można doprowadzić prąd i wodę, ale instalacja gazowa może być problemowa i kosztowna.
Do wykonania najprostszej wyspy kuchennej wystarczą korpusy szafek stojących wraz z nóżkami. Ustawiając szafki możemy ułożyć wyspę dowolnej konfiguracji. Blat może być drewniany, laminowany lub kamienny. W szafkach w miarę możliwości można zaprojektować szafki i półki, natomiast korpusy zakryć przy pomocy dowolnie wybranych frontów. Należy pamiętać, aby styl wyspy był dopasowany do całej zabudowy kuchennej. Nie powinniśmy zapominać również o estetycznym wykończeniu.
Nad każda wyspą kuchenną powinno znaleźć się odpowiednie oświetlenie, jego źródło może znajdować się w podwieszanym suficie lub w okapie. Pamiętajmy, że oświetlenie okapu działa niezależnie od wyciągu. W sytuacji, gdy na wyspie nie znajduje się kuchenka, a nad nią nie ma okapu możemy zdecydować się na zamontowanie półki razem z oświetleniem halogenowym.
Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym czy wyposażyć swoją kuchnię w wyspę, nie zwlekaj dłużej. Odpowiednio zaaranżowana kuchnia wraz z wyspą to ogromna wygoda dla wszystkich domowników, gdyż umożliwia rodzinne przygotowywanie posiłków.
.