Wykładzina czy drewniany parkiet – co wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, podejmując decyzję, należy uwzględnić środki, jakimi dysponujesz oraz charakter mieszkania. Zimą twoje stopy przeszywa nieprzyjemny chłód, a nie możesz sobie pozwolić na podgrzewany parkiet? Postaw na wykładzinę. Jak wybrać właściwą?
Nie lubisz wyrzucać pieniędzy błoto, nic dziwnego, że zależy ci na zakupie wykładziny charakteryzującej się wysoką jakością. Z pewnością zainteresują cię dywany impregnowane, które wskutek nasycenia specjalnymi substancjami (wosk, żywice itp.) zyskują trwałość i odporność na zabrudzenia. Szukasz wykładziny do biura, w którym pracuje kilkanaście osób? Koniecznie wybierz taką, która została poddana procesowi impregnacji. Przetrwa ona intensywne użytkowanie oraz plamy z kawy. Wykładziny, które charakteryzują się wysoką jakością, w procesie produkcji są powlekane specjalnym przeźroczystym filmem. To właśnie on chroni włókna przed wchłanianiem kawy, wina czy sosu pomidorowego. W związku z tym, iż barwnik zostaje zatrzymany na powierzchni, wystarczy przetrzeć dywan ścierką, a plama zniknie.
Zalety dywanu z podkładem
Mieszkasz na parterze i zimą musisz zakładać grube skarpetki, chociaż nie oszczędzasz na ogrzewaniu? Przy wyborze wykładziny przyjrzyj się jej spodowi. Wybieraj te dywany, które zostały zabezpieczone specjalnym podkładem. Pełni on wiele funkcji, doskonale sprawdza się w roli izolatora ciepła. Wykładzina z podkładem ograniczy straty ciepła, a ty zaoszczędzisz na ogrzewaniu. Wprawdzie tego typu dywany są nieco droższe od standardowych, ale inwestycja szybko się zwróci. Pamiętaj, płacisz za jakość. Podkład, który zazwyczaj ma postać pianki, zwiększa walory użytkowe wykładziny. Za jego sprawą dywan zyskuje na miękkości i sprawia wrażenie gęstszego, niż jest w rzeczywistości.
Metoda barwienia wykładzin
Kupiłeś wykładzinę, po kilku miesiącach intensywnego użytkowania zauważyłeś, że w niektórych miejscach straciła kolor. Czujesz się rozczarowany, zainwestowałeś w dywan niemałe pieniądze, a ten wygląda nieestetycznie. Chcesz uniknąć „ciągów komunikacyjnych”? Na zakup wykładziny odłóż większą sumę pieniędzy, wybierz taką, której włókna w całej objętości mają ten sam kolor. Chcąc zaoszczędzić, często sięgamy po dywany barwione powierzchniowo. Początkowo jesteśmy zadowoleni z zakupu, ale w miarę upływu czasu odkrywamy, że niska cena idzie w parze z kiepską jakością.
Dywan na lata
Każdy dywan w mniejszym lub większym stopniu ściera się. Jeśli chcesz, aby wykładzina wyglądała dobrze przez wiele lat, przy zakupie kieruj się jej gęstością. Im większa, tym dłużej będziesz cieszył się dywanem. Pamiętaj, to inwestycja na wiele lat, więc nie warto oszczędzać na wykładzinie. Do niedawna lekarze przestrzegali alergików przed zakupem dywanu, bowiem stwarza on dogodne warunki dla rozwoju roztoczy i bakterii. Na szczęście można zapobiec niepożądanym reakcjom ze strony układu immunologicznego, codziennie odkurzając wykładzinę. Raz na 3 miesiące należy poddać ją praniu. Producenci odpowiedzieli na potrzeby klientów, wypuszczając na rynek dywany stworzone z myślą o alergikach. Zostały one pokryte specjalną aperturą, która zapobiega osadzaniu cząsteczek kurzu wraz z roztoczami.
Nie kupuj dywanów oferowanych przez domokrążców. Zazwyczaj charakteryzują się niską jakością i niewspółmiernie wysoką ceną. Sprzedawca nie chce wystawić ci rachunku? Zrezygnuj z transakcji, jeśli zauważysz wady fabryczne, nie będziesz miał żadnych podstaw do złożenia reklamacji. Traktuj zakup dywanu jako inwestycję na lata. Gdy decydujesz się na nowy telewizor, zwracasz uwagę na jego parametry i czas trwania gwarancji. Z wykładziną powinieneś postępować podobnie.