Kuchnie otwarte na salon cieszą się ogromną popularnością. Tak urządzone pomieszczenie nabiera nowoczesnego charakteru. Przyzwyczailiśmy się, że kuchnia służy do przygotowywania posiłków. Połączona z pokojem zaczyna pełnić funkcję reprezentacyjną.
Architekci wnętrz, projektując kuchnię otwartą, zazwyczaj proponują zabudowany ciąg, który przypomina rząd szafy. Obok niego tworzą niewielką wyspę, na której umieszczają kanapę, stół i komodę. To rozwiązanie łączy w sobie użyteczność kuchni ze strefą relaksu i odpoczynku.
Rezygnacja z drzwi skrzydłowych
Osoby, które zajmują się aranżacją wnętrz, często proponują wejście przez pokój. W ten sposób otwierają kuchnię na salon. W praktyce oznacza to, iż drzwi skrzydłowe zastępujemy pustym otworem. Przebywając w pokoju, możemy kontrolować to, co dzieje się na kuchence gazowej. Jedni to rozwiązanie traktują jako atut. Mogą oglądać telewizję, zerkając w kierunku garnka z zupą. Z drugiej strony zapraszając gości do salonu, narażamy ich na widok brudnych naczyń.
Wykorzystanie niskich murków
Część roboczą możemy przesłonić pionowymi ściankami i niskimi murkami. Wymiary tych ostatnich należy dobrać indywidualnie. Ich wysokość i szerokość zależą od parametrów szafek, blatów itp., które chcemy ukryć.
Zalety kuchni otwartej
Kuchnia otwarta na salon posiada wiele zalet. Rezygnując z drzwi, możemy komunikować się z członkami rodziny, którzy przebywają w pokoju, patrząc rozmówcy w oczy. W tak zaprojektowanej kuchni pojawia się dodatkowe miejsce na meble i urządzenia. Jednocześnie to rozwiązanie usprawnia wydawanie posiłków.
Decydując się na to rozwiązanie architektoniczne, warto wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Jeśli wejście do kuchni wymaga przejścia przez pokój, musimy liczyć się z tym, że będziemy zakłócać odpoczynek osobom, które przebywają w salonie. Brak drzwi sprzyja przenikaniu zapachów przygotowywanych potraw. Jeśli po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” utwierdzimy się w przekonaniu, że kuchnia otwarta odpowiada naszym oczekiwaniom, powinniśmy zastanowić się nad zgraniem stylistycznym obu pomieszczeń.