Niezależnie od tego, czy poddasze znajduje się w domu, bloku czy kamienicy, zawsze ma swój niepowtarzalny klimat i daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dotyczy to również niezwykle ważnego pomieszczenia jakim jest łazienka.
Umieszczając łazienkę na poddaszu musimy przygotować się na to, że przestrzeń na nią przeznaczona może nie być najłatwiejsza do urządzenia. Duże skosy czy niski sufit nie ułatwią nam wyboru wyposażenia sanitarnego, mebli oraz dodatków. Aby znaleźć odpowiedni balans pomiędzy pożądanym wyglądem a funkcjonalnością łazienki, warto jest przygotować dokładny projekt jej aranżacji.
O czym należy pamiętać urządzając łazienkę na poddaszu
Pierwszym krokiem jaki należy wykonać rozpoczynając urządzanie łazienki na poddaszu, jest dokładne odczytanie jej planu lub wykonanie odpowiednich pomiarów. Pamiętajmy, że ważna jest tu nie tylko powierzchnia pomieszczenia, ale również nachylenie i rozmieszczenie skosów oraz wysokość sufitu! Czasami może nam się wydawać, że w sporej wielkości łazience spokojnie zmieścimy wszystkie pożądane przez nas elementy wyposażenia, jednakże w przypadku gdy znajduje się ona na poddaszu, ilość realnie dostępnego miejsca może być znacznie ograniczona. Nie możemy zapominać o tym, że równie ważny jak wymiary pomieszczenia jest wzrost domowników, jeżeli nie uwzględnimy tego w projekcie, korzystanie z łazienki może stać się dla nich niekomfortowe.
Wanna czy prysznic?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wybór ten powinien zależeć przede wszystkim od naszych preferencji, ale również od budowy ścian i skosów. Gdy łazienka jest niewielka, ale dość wysoka, najlepiej sprawdzi się prysznic. Odwrotnie sprawa ma się w przypadku łazienek większych powierzchniowo, ale jednocześnie stosunkowo niskich i z długimi skosami – umieszczenie w nich kabiny prysznicowej może być czasami zbyt skomplikowane lub wręcz niemożliwe. Tutaj najlepiej sprawdzi się wanna, szczególnie poleca się montaż wanny narożnej. Przed wyborem wanny czy prysznica, musimy znać zarówno wysokość sufitu, jak i kąt nachylenia skosów, ich długość oraz wysokość tzw. ścianek kolankowych. Od tych parametrów zależy nie tylko wybór rodzaju sprzętu, ale również jego rozmieszczenie. Nie zapominajmy, że najpierw należy zaplanować układ sanitariatów, a dopiero potem projektować kolejne elementy łazienki!
Jak wykorzystać maksymalnie dostępną przestrzeń łazienki
Łazienka to nie tylko wanna czy prysznic, ale również szafki i schowki. Urządzając łazienkę na poddaszu, najprawdopodobniej część z mebli będziemy musieli wykonać na zamówienie. Im mniejsza łazienka i im więcej ma skosów, tym mocniej musimy przemyśleć wykorzystanie jej przestrzeni. Świetnie sprawdzą się tu wysokie szafki z systemem półek i koszy, wykonane koniecznie z odpowiednich materiałów odpornych na wilgoć. Tego typu rozwiązanie możemy zamontować również pod skosami! Szafkę dobrze jest umieścić również pod umywalką, pozwoli to na dodatkowe zaoszczędzenie miejsca. Aby korzystanie z umywalki było komfortowe, umieszcza się ją na wysokości około 80-85 cm, jednocześnie pamiętając o niezbędnej przestrzeni ponad nią.
Oświetlenie łazienki
W łazience, tak jak w każdym pomieszczeniu w domu, niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie. W niskich łazienkach nie sprawdzą się lampy wiszące, lepiej z nich zrezygnować na rzecz plafonów czy też lamp podsufitowych. Nie możemy zapomnieć również o doświetleniu luster, na przykład za pomocą odpowiednio rozstawionych kinkietów. Nie mniej ważny jest wybór odpowiednich żarówek – światło powinno być jak najbardziej zbliżone do naturalnego, nie może więc być ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Ciekawym rozwiązaniem jest również umieszczenie dodatkowego, delikatnego oświetlenia LED, z którego korzystać możemy w nocy, gdy włączenie zbyt mocnego światła może spowodować niepotrzebne wybudzenie.
Jeżeli nie wiemy jak się odczytuje plan mieszkania oraz gdy nie orientujemy się w możliwych rozwiązaniach i ułatwieniach stosowanych w tego typu przestrzeni, warto sięgnąć po fachową poradę. Dobrze wykonany projekt aranżacji łazienki pozwoli nam maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce oraz sprawić, że korzystanie z niej będzie wyjątkowo komfortowe.