Mozaika może okazać się ciekawym pomysłem na aranżację wnętrza dla osób które chcą zarówno ładnie udekorować kuchnię, jak i zadbać o jej ochronę przed zabrudzeniami i zachlapaniami. Jeśli będzie odpowiednio wkomponowana do wnętrza to stanie się jego najciekawszym elementem dekoracyjnym.
Mozaika to rodzaj okładziny ściennej lub podłogowej która składa się z wielu drobnych elementów wykonanych ze szkła, ceramiki, metalu, naturalnego kamienia lub drewna. Jej ogromną zaletą jest możliwość dowolnego dopasowania do najbardziej oryginalnych wnętrz w których występują różne rodzaje nieregularnych powierzchni . Mozaika stanowi zbiór małych kostek o wymiarach od 1 do 5 cm, które mogą przybierać różne kształty, od najczęściej wykorzystywanych kwadratów po nieregularne i geometryczne bryły.
Umiejętnie wkomponowana mozaika może okazać się najciekawszym elementem wystroju kuchni, który sprawdzi się zarówno w tradycyjnych, jak i klasycznych wnętrzach, dzięki niej możemy wprowadzić ciekawe akcenty kolorystyczne do wnętrza. Do najczęściej spotykanych motywów możemy zaliczyć dwukolorowe szachownice, spirale, plecionki oraz różnego rodzaju ciagi.
Powierzchnia znajdująca się nad blatem roboczym oraz kuchenką jest najbardziej wymagającą przestrzenią znajdującą się w kuchni. W tym miejscu powinniśmy zdecydować się na użycie wytrzymałego materiału, najlepsza powinna okazać się mozaika kamienna o grubości ok 8 – 9 mm. Specjaliści informują, że właśnie ten rodzaj materiału jest najlepszy rozwiązaniem przy ekstremalnych warunkach związanych z przygotowaniem posiłków i gotowaniem. Podczas dekoracji pozostałych ścian lub mebli kuchennych możemy skorzystać z drewnianych płytek mozaikowych wyprodukowanych z jesionu lub dębu. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że drewniane płytki nie lubią wilgoci, ani kontaktu z wodą pomimo tego, że są specjalnie impregnowane.
W niektórych kuchniach możemy spotkać bardzo oryginalne wykorzystanie wzoru mozaikowego na powierzchni podłogi. Płytki wykorzystane na parkiecie mogą być spójne z wykończeniem ścian, mebli oraz pozostałych paneli podłógowych. W takim wypadku możemy się pokusić na wykorzystanie drewnianej mozaiki, najlepiej wykonanej z odpornych na działanie czynników zewnętrznych desek.
Przed zakupem mozaiki musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej montaż nie należy do najłatwiejszych i musi być wykonany z wielką precyzją. Powierzchnia na której będziemy mocować mozaikowe płytki musi być bardzo gładka. Najlepiej, jeśli będziemy kłaść mozaikę na płycie kartonowo gipsowej, w przypadku innego materiału użycie szpachli może okazać się konieczne. Płytki kładzie się na powierzchni pokrytej klejem o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Musimy o to by osoba montująca mozaikę wykonała to w właściwy sposób. Źle przyklejona mozaika może zniszczyć cały efekt, który zamierzaliśmy osiągnąć.