Ogrzewanie podłogowe to niebywale korzystny i komfortowy system grzewczy, sprawdzający się praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Wyróżniamy kilka rodzajów ogrzewania podłogowej, jednakże najpopularniejsze i najczęściej stosowane są dwa – ogrzewanie podłogowe elektryczne oraz ogrzewanie podłogowe wodne. Które z nich zainstalować w swoim domu lub mieszkaniu? Wybór ten zależy od kilku czynników, przede wszystkim ceny i możliwości instalacyjnych.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe zasilane za pomocą energii elektrycznej jest stosunkowo proste w instalacji i nie wymaga dużych nakładów finansowych. W skład systemu wchodzą przewody grzejne, uchwyty do ich mocowania, maty lub folie grzejne oraz specjalny sterownik. Przewody grzejne wykonane są z materiału o odpowiednio dobranej oporności elektrycznej, dzięki czemu dogrzewają się gdy przepływa przez nie prąd.
Tego typu rozwiązanie jest odpowiednie do ogrzania całego mieszkania, jednakże częściej wykorzystuje się je jedynie w poszczególnych jego strefach. Wpływ na to ma przede wszystkim koszt eksploatacji – niestety jest on wyższy niż w przypadku ogrzewania za pomocą systemu wodnego, uwarunkowane jest to oczywiście wysokimi cenami energii elektrycznej. Do plusów zalicza się niewielka ilość miejsca jakiego wymaga instalacja, nie jest potrzebne montowanie dodatkowych urządzeń takich jak np. kocioł. Rozwiązanie polecamy do pojedynczych pomieszczeń, takich jak łazienka, sypialnia czy pokój dziecięcy, co pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji tego typu ogrzewania.
Możliwe jest również umieszczenie instalacji elektrycznej typu akumulacyjnego, która gromadzić będzie ciepło w trakcie godzin nocnych (gdy energia elektryczna jest tańsza) i oddawać je do pomieszczenia w ciągu dnia, jednakże to rozwiązanie jest trudniejsze w montażu. Ponadto nie wszędzie jest możliwość korzystania z tzw. taryfy nocnej za energię elektryczną.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie typu wodnego jest zdecydowanie tańsze w eksploatacji, ale niestety jego położenie jest droższe. Przed umieszczeniem instalacji, konieczne jest wykonanie jej projektu, gdyż po zakończeniu prac montażowych nie jest możliwa zmiana jej powierzchni. System musi być podłączony do źródła energii, np. kotła, kolektora słonecznego czy pompy ciepła, co zwiększa jego koszt. Woda dostarczana do instalacji musi mieć temperaturę ok. 50°C, powinna więc być dostarczona do układu za pośrednictwem urządzenia grzewczego, z reguły są to kotły grzewcze z odpowiednim zasobnikiem wody.
Warto nadmienić, że początkowe wysokie koszty montażu szybko są rekompensowane przez niski koszt eksploatacji, w szczególności gdy ogrzewanie zostanie podłączone do kolektora słonecznego lub pompy ciepła. Aby prawidłowo wybrać źródło energii dla instalacji, najlepiej jest skorzystać w pomocy fachowca, który po wykonaniu odpowiednich obliczeń zaproponuje konkretne rozwiązania.
Jaki rodzaj ogrzewania podłogowego wybrać?
Dobór ogrzewania podłogowego zależny jest od kilku czynników. Bardzo ważnym kryterium jest cena instalacji i urządzeń oraz późniejsza cena eksploatacji. Instalacja wodna wymaga więcej miejsca, więc niekoniecznie sprawdzi się w mieszkaniu, gdyż do jej działania potrzebny jest z reguły kocioł. W mieszkaniu łatwiej jest umieścić ogrzewanie podłogowe elektryczne, które jest prostsze w montażu i nie wymaga do pracy dodatkowych źródeł energii. Ponieważ korzystanie z niego jest droższe, lepiej sprawdza się na mniejszych powierzchniach – ogrzewanie za pomocą niego całego domu będzie bardzo kosztowne. Dobór instalacji najlepiej jest skonsultować z fachowcem, pomoże on nam dobrać odpowiedni system, który zapewniać będzie nam komfort przez lata.