Kuchnia to nie tylko szafki, podłogi i ściany – to również detale, od których zależy charakter tego niezwykle ważnego pomieszczenia.
Kuchnia nazywana jest przez wielu „sercem domu” i o dobrze jest zadbać o jej klimat z równie dużą dbałością, jak o sypialnię czy salon. Niezależnie czy jest ona otwarta czy funkcjonuje jako osobne pomieszczenie, na to jak się w niej czujemy ma wpływ wiele czynników, w tym również jej wystrój.
Harmonia w kuchni
Harmonia to słowo klucz przy projektowaniu każdego mieszkania, w tym również samej kuchni. Aby ją uzyskać, należy się najpierw zastanowić, w jakim stylu chcemy urządzić pomieszczenie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć z pozoru przeciwstawne trendy, ale ważna jest konsekwencja i brak przesady. Futurystyczne dodatki połączone z klasycznymi meblami mogą wyglądać świetnie, o ile same dodatki stanowią komplet. Przez komplet nie mamy na myśli wykupienia całego zestawu u jednego producenta, ale o przemyślany wybór poszczególnych elementów takich jak ekspres, czajnik czy przybory kuchenne, aby wszystkie były wykonane w zbliżonym do siebie stylu.
Warto pamiętać, że harmonię w kuchni osiągamy nie tylko poprzez wybór mebli i dodatków, ale również przez utrzymywanie w niej porządku. Warto jest więc na etapie projektu przemyśleć, gdzie trzymać będziemy poszczególne przybory. W nowocześnie zaprojektowanej kuchni każdy przyrząd kuchenny ma swoje miejsce, czy to w specjalnych schowkach w meblach kuchennych, czy też na haczykach nad blatem.
Kuchnia miejscem rozmów
Od pokoleń kuchnia to miejsce nie tylko przyrządzania posiłków, ale i wielogodzinnych rozmów, warto więc zadbać o komfort osób w niej przebywających. Jeżeli dysponujemy odpowiednio dużą kuchnią zamkniętą lub kuchnia jest w postaci aneksu, warto jest zamontować specjalny dodatkowy blat, przy którym można zarówno przygotowywać potrawy, jak i spożywać posiłki. Oczywiście w takim przypadku konieczne jest wyposażenie kuchni w odpowiednio wysokie krzesła typu barowego. Gdy miejsca jest trochę mniej, nie musi być to klasyczna wyspa, wystarczy tzw. półwysep z blatem.
Nie jest powiedziane, że dodatkowy blat musi być w tym samym kolorze i stylu jak te będące częścią mebli kuchennych. Gdy wybierzemy inny kolor czy wzór, dodatkowo wyróżnimy to miejsce spośród pozostałej części kuchni. Nad blatami można zainstalować specjalne uchwyty na kieliszki czy kosze na owoce, ale również zawiesić niewielkie doniczki z ziołami. Pozostaje tylko wybór odpowiednich krzeseł i kuchnia przystosowana do spotkań towarzyskich jest już prawie gotowa!
Wzory i kolory w kuchni
Gdy nie chcemy wymieniać mebli, a chcemy odświeżyć kuchnię, doskonałym rozwiązaniem jest wprowadzenie do niej nowych wzorów i kolorów. Doskonałym rozwiązaniem ożywiającym wnętrze, jest umieszczenie np. fototapety z ciekawym wzorem. Aby nie niszczyła się pod wpływem wilgoci i tłuszczu, najlepiej dodatkowo ją zabezpieczyć szybką wykonaną z plexi. Również fronty szafek możemy ożywić za pomocą przyklejanych wzorów.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem na ożywienie kuchni jest zamontowanie lub zmiana oświetlenia podszafkowego. Nie musimy się ograniczać do zwykłych żarówek, rewelacyjnie tu spisują się również kolorowe diody LED. Światło w kolorze błękitu, zieleni czy różu może zdecydowanie ożywić wnętrze. Nie zapominajmy tylko, aby miejsce gdzie przyrządzamy potrawy, miało również oświetlenie w standardowym kolorze – kuchnia ma nie tylko wyglądać ładnie, ale ma być przede wszystkim funkcjonalna i bezpieczna.
Chcę zmienić kuchnię ale nie wiem jak
Wbrew pozorom odmiana kuchni to nie taka prosta sprawa i może początkowo przerażać. Zmiany czasami warto zacząć od drobnych detali, które w razie niepowodzenia można łatwo poprawić lub wymienić. Jeżeli planujemy generalny remont kuchni lub urządzamy ją całkowicie od początku, najlepiej jest stworzyć odpowiedni jej projekt, w którym zawrzemy wszelkie szczegóły co do jej wyglądu oraz funkcjonalności. A po wykonaniu prac nigdy nie zapominajmy o porządku, który jest niezbędny w każdej, nawet najpiękniejszej kuchni.