Lubisz kolorowe, niepowtarzalne wnętrza? Chciałbyś zmienić wystrój mieszkania, nadać mu orientalny charakter? Podpowiemy ci, w jaki sposób można tego dokonać. Z naszą pomocą stworzysz sypialnię rodem z Szeherezady.
Co widzisz oczyma wyobraźni, gdy myślisz o Oriencie? Bogactwo kolorów stanowi znak rozpoznawczy krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Czytając bajki o arabskich księżniczkach, można natrafić na opis materiałów, z których uszyto ich suknie. Przez wieki Orient stanowił mekkę handlarzy i kupców. Tkaniny i przyprawy były celem podróży na Wschód. Chcesz, aby charakter twojego mieszkania nawiązywał do pokoi arabskich księżniczek? Postaw na kolorowe materiały, które różnią się fakturą.
Umiar czy przepych? – styl orientalny
Urządzasz wnętrze w stylu orientalnym? Zachowaj umiar. Wprawdzie przyglądając się pokojom na Bliskim Wschodzie, można odnieść wrażenie, że Arabowie w sposób szczególny upodobali sobie przepych, to nie jest on wskazany. Nadmiar ozdób, złotych elementów i tkanin może przytłaczać domowników oraz ich gości. Jak wprowadzić odrobinę Orientu do swojego mieszkania? Połącz bogate wschodnie wzornictwo z nowoczesnością. Nie musisz rezygnować z drewnianych stolików i modernistycznych lamp. Te pierwsze warto przykryć obrusem w stylu orientalnym. Kolorowe tkaniny nie tylko ocieplą pokój, ale przede wszystkim rozbudzą zmysły.
Styl orientalny przywędrował do Europy w latach 80. XX wieku. W tamtych czasach dużym zainteresowaniem cieszyły się religie Wschodu. Zarówno buddyzm, jak i hinduizm znalazł nowych wyznawców wśród mieszkańców Starego Kontynentu. Wspomniane religie stały się inspiracją do przeniesienia orientalnych tradycji i dekoracji na europejski grunt. Początkowo dużą popularnością cieszyło się wierne odzwierciedlenie tamtejszej kultury. Miłośnicy Orientu nie ograniczali się do kolorowych poduszek i wzorzystych obrusów. W ich mieszkaniach można było znaleźć kunsztownie zdobione meble oraz tkaniny stanowiące rękodzieło azjatyckich rzemieślników. Choć nie można odmówić im uroku, obecnie odchodzi się od przenoszenia indonezyjskich, irańskich czy marokańskich wnętrz do Europy. Elementy orientalne należy traktować jako dopełnienie nowoczesnego wnętrza. Dzięki nim można ożywić pokój przy niewielkim nakładzie środków.
Bogato zdobione meble
Nie potrafisz oprzeć się urokowi orientalnych mebli? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz z nich całkowicie rezygnować pod warunkiem, że zachowasz umiar. Zastanów się, która szafka najlepiej koresponduje z twoim poczuciem estetyki i poprzestań na niej. Pozostałe meble powinny pozostać nowoczesne. Każdy orientalny element wyróżnia się na tle modernistycznego wnętrza. Stolik z blatem z ręcznie kutego metalu oraz komoda zdobiona rzeźbieniami wyglądają efektownie, ale jeśli umieścimy je w jednym pomieszczeniu, przepych może nas przytłoczyć.
Kolory Orientu
Nie stać cię na orientalną szafkę? Zaszalej z poduszkami, kilimami oraz narzutami. Kolorowe i wzorzyste z pewnością ożywią wnętrze i zmienią jego charakter. Materiały są dużo tańsze niż meble, toteż zawsze możesz bez żalu zastąpić wschodnie dekoracje innymi. Tkaniny stanowią świetne rozwiązanie dla osób, które wahają się nad zmianą wystroju. Z jednej strony pragną wprowadzić orientalne elementy, z drugiej nie wiedzą, czy wnętrze nie stanie się dla nich przytłaczające.
Jakie kolory królują na Wschodzie? Niewątpliwie w krajach arabskich dużą popularnością cieszą się takie barwy jak kobalt, szmaragd, magenta i trawiasta zieleń. Wprowadzając tak wyraziste elementy do swojego mieszkania, warto zrównoważyć je neutralnymi kolorami. W tej roli doskonale sprawdzą się zarówno odcienie bieli, jak i szarości. Pamiętaj, że kolory, jakimi otaczamy się na co dzień, wywierają ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Soczyste mobilizują do działania, ale na dłuższą metę mogą stać się męczące. Na szczęście można tego uniknąć, pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji.