Żywność należy przechowywać w ściśle określonych warunkach. W przeciwnym wypadku apetyczny ser i świeża mąka mogą stać się siedliskiem rozwoju mikroorganizmów. Nikt nie lubi wyrzucać spleśniałych artykułów spożywczych, toteż warto zastanowić się nad wyposażeniem kuchni.
Przechowywanie sypkich produktów
Sypkie produkty takie jak mąka, ryż czy kasza gryczana przechowujemy w warunkach pokojowych, w suchej szafce. Tego typu artykuły warto przesypać do czystych słoików i specjalnych pojemników. Cukier, sól itp. często kupujemy w papierowych opakowaniach, które przepuszczają wilgoć. Para wodna może przyczynić się do zbrylenia produktu. Jednocześnie stwarza dogodne warunki do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.
Lokalizacja szafki
Szafkę, w której znajdują się suche artykuły spożywcze, należy umieścić z dala od kuchenki, zmywarki czy mikrofalówki. Urządzenia, które pozwalają poddać żywność obróbce termicznej, emitują parę wodną. Ta z kolei przenika do mąki, cukru itp., przyczyniając się do obniżenia jakości produktu.
Niezbędny element wyposażenia kuchni
Lodówka uchodzi za niezbędny element wyposażenia gospodarstwa domowego. Nabiał, mięso czy wędliny w temperaturze pokojowej ulegają zepsuciu. W związku z tym, iż konsumpcja szynki, która spędziła noc na blacie kuchennym, może zakończyć zatruciem pokarmowym, nie warto oszczędzać na urządzeniach chłodniczych. Wyróżniamy lodówki wolno stojące i przeznaczone do zabudowy. Na rynku możemy spotkać urządzenia jedno-, dwu-, trzy- i czterodrzwiowe.
Kryteria wyboru lodówki
Mięso, warzywa, owoce i nabiał przechowujemy w lodówce. Niska temperatura zapobiega degradacji mikrobiologicznej żywności. Wybierając urządzenie chłodnicze, powinniśmy uwzględnić kilka aspektów. Rodziny wielodzietne potrzebują większej lodówki niż single. Jeśli mieszkanie dzielimy z partnerem, a nasza kuchnia nie grzeszy wielkością, powinniśmy przyjrzeć się urządzeniom o mniejszej pojemności.